‘Fryderyk Chopin’sPortrait ’, Luigi Isler
about 
1842, agate cameo ‘ISLER’, 
Fryderyk Chopin Muzeum at Fryderyk Chopin
National Institute [M/31], 
photo - Waldemar Kielichowski

Cannot find photo_2014 subfolder inside /home/zsm2/domains/pianocompetition.rzeszow.pl/public_html/images/gallery/photo_2014/ folder.
Admiror Gallery: 5.1.1
Server OS:Apache/2
Client OS:Unknown
PHP:5.6.31

The history of competitions in the Music School in Rzeszów. Main laureates.

The Music School in Rzeszów was established in 1944. It was one of the first institutions of this kind in Poland after the 2nd world war. Since the first years of its existence the school has organised regular competitions - firstly for its own students, then their range has been increased to the regional, national and the international ones.

 

First competition in 1947 - the Contest of Young Talents

 

                                    Eminent laureates - students of the school in Rzeszów:
Adam Harasiewicz - subsequently, the winner of the International Warsaw Chopin Competition in 1955
Wojciech
Kilar - the word-famous composer – the patron of the Music School Complex since 2003

 1980 – the first children's Chopin Piano Competition

 2007 – the 1st All-Poland Subcarpathian Chopin Piano Competition

 

2010 – the 1st International edition of the Subcarpathian Chopin Piano Competition

hist jury2010  

JURY:  Edward Wolanin – Warszawa, Poland
          Zbigniew Raubo – Katowice, Poland

          Oksana Rapita – Lviv, Ukraine
          Mirosław Herbowski - Kraków, Poland

   

  • Participants age - up to 18 years old
  •  Jury member from abroad

Names of main laureates:

 

Category 1a – (up to 11 years old):
1st prize (ex aequo) - Łucja Potępa, (Rzeszów,  PL), and Krzysztof Zwoliński (Rzeszów, PL),
2nd prize (ex aequo) - Andrij Hawriliuk (Iwano-Frankiwsk, UA) and Kacper Żaromski (Krosno, PL)
3rd prize (ex aequo) - Paweł Konkol (Rzeszów,  PL) and Jagoda Szal (Rzeszów, PL)

Category 1b – (12 to 13 years old):
1st prize (ex aequo) - Małgorzata Kruczek (Rzeszów, PL),  and Robert Maciejowski (Tarnów, PL)
2nd prize - Zofia Satała (Kraków, PL)
3rd prize - Maja Skoczylas
(Rzeszów, PL)

Category 2 – (up to 16 years old):
1st prize - Joanna Krauze (Warszawa, PL)
2nd prize - Iwan Szemczuk (Lviv, UA)
3rd prize - Julia Hrynczyszyn (Lviv, UA)

category 3 – (up to 18 years old):
1st prize - Sabina Bury (Rzeszów, PL)
2nd prize (ex aequo) - Aleksandra Serdyńska (Rzeszów, PL) and Maciej Skarbek (Rzeszów, PL)
3rd prize (ex aequo) - Kamil Labusga (Opole, PL), Agnieszka Kopeć (Łańcut, PL) and Łukasz Mikołajczyk (Katowice, PL)

 

2012 – the 2nd International edition of the Subcarpathian Chopin Piano Competition

hist jury2012  

JURY:  Magdalena Lisak - Katowice, Poland
          Edward Wolanin – Warszawa, Poland - chairman
          Maria Korecka-Soszkowska - Łódz, Poland

  • Age limit increased to 19 years
  • Outstanding laureates from Poland and from abroad won free participation in Master Classes

Names of main laureates:

 

category 1a – up to 11 years old
1st prize - Joanna Głuska (Warszawa, PL)
2nd prize (ex aequo)
- Maja Kaszyca (Łańcut, Pl), Zuzanna Moskwik (Warszawa, PL)

category 1b – up to 13 years old
1st prize - Tymoteusz Śleziak (Bielsko-Biała, PL)
2nd prize (ex aequo) - Krzysztof Zwoliński (Rzeszów, PL), Antonii Kawecki (Miechów, PL)
3rd prize - Paweł Konkol (Rzeszów, PL)

category 2 – up to 16 years old
1st prize - Robert Maciejowski (Tarnów, PL)
3rd prize - Przemysław Zaremba (Rzeszów, PL)

category 3 – up to 19 years old
1st prize - Artur Haftman (Stargard Szczeciński, PL)
3rd prize (ex aequo) - Anna Krzemionka (Warszawa, PL), Jagoda Stanicka (Warszawa, PL)

Izabela Voropciuc (Satu Mare, RO), Higyed Janos Bence (Satu Mare, RO) and Joanna Głuska (Warszawa, PL) won free participation in piano master classes in Poland

 

2014 – the 3rd International edition of the Subcarpathian Chopin Piano Competition

hist jury2014  

JURY:  Andrzej Jasiński - Katowice (Poland) - chairman
          Sukyung Shin - Seul (South Korea)
          Edward Wolanin - Warszawa (Poland)
          Radosław Sobczak - Warszawa (Poland)

  • Honorary Patronage of the Fryderyk Chopin Institute in Warsaw
  • Age limit increased to 21 years
  • Participants from Europe and from China
  • Cash prizes total - 10 000 PLN

 Names of main laureates:

 

category 1 (up to 12)
1st prize - Zuzanna Gawrońska (Rzeszów, PL)
2nd prize - Karolina Mączka, (Kraków, PL)
3rd prize - Marta Zińkowska (Iwano-Frankiwsk, UA)

category 2 (up to 14)
1st prize - Karolina Kisiak (Zamość, PL)
2nd prize - Maja Kaszyca (Łańcut, PL)
3rd prize (ex aequo) - Shiwen Yang (Shanghai, PRC); Jan Kochmański (Łańcut PL); Klaudia Łagodzic (Rzeszów, PL)

category 3 (up to 17)
1st prize (ex aequo) - Robert Maciejowski (Tarnów, PL), Michał Oleszak (Rzeszów, PL) and Kacper Żaromski (Krosno, PL)
2nd prize (ex aequo) - Wiktoria Kochman (Rzeszów, PL), Aniela Sereda (Krosno, PL) and Krzysztof Zwoliński (Rzeszów, PL)
3rd prize (ex aequo) - Piotr Alexewicz (Wrocław, PL) and Wiktor Szymański (Warszawa, PL)

category 4 (up to 21)
1st prize (ex aequo) - Gabriela Gracja Stanisz (Kraków, PL) and Marcin Wieczorek (Radom, PL)
2nd prize - Zuzanna Pietrzak (Łódź, PL)
3rd prize - Aleksandra Czerniecka (Rzeszów, PL)

Wiktoria Kochman (Rzeszów, PL) and Krzysztof Zwoliński (Rzeszów, PL) won free participation in piano master classes in Poland

 


photo 2014

 

2017 – the 4th International edition of the Subcarpathian Chopin Piano Competition 

List of all the participants on 9 - 11th March 2017:

GRUPA IV   /  4th CATEGORY

1.    Ethel Friede Belinski         Niemcy / Germany
2.    Daniel Aulak                       Polska  /Poland
3.    Robert Maciejowski          Polska  /Poland
4.    Aniela Madera                   Polska  /Poland
5.    Kacper Żaromski               Polska  /Poland
6.    Roksana Dąbkowska       Polska  /Poland
7.    Peter Koštál                       Słowacja /Slovakia

8.    Kamila Sacharzewska    Polska  /Poland
9.    Stanisław Skakowski       Polska  /Poland
10.  Tymoteusz Śleziak          Polska  /Poland
11.   Jan Wachowski               Polska  /Poland
12.   Jakub Włoszczuk            Polska  /Poland
13.   Karina Worobiej              Polska  /Poland
14.   Wojciech Zbrożek          Polska  /Poland
15.   Piotr Zuchowski              Polska  /Poland

16.    Karolina Kisiak                 Polska / Poland
17.    Jakub Madyniak               Polska / Poland
18.    Wiktoria Kochman            Polska / Poland
19.    Izabela Bajda                    Polska / Poland
20.    Martyna Horochowik        Polska / Poland
21.    Karol Knapiński                 Polska / Poland
22.    SergeiFilaleev                    Rosja / Russia


GRUPA III  /  3rd  CATEGORY

23. Dominik Antczak                 Polska /Poland
24. Renée Bernatíková            Czechy /Czech Republic
25. Gabriel Czerniejewski        Polska / Poland
26. Kajetan Czudec                   Polska / Poland
27. Li Katarina Dafna                 Serbia / Republic of Serbia
28. Katarzyna Gabryś                 Polska /Poland
29. Jakub Hanuszkiewicz           Polska /Poland
30. Kristin Sophie Hütter             Austria /Austria

31. Klara Jachimczak                 Polska /Poland
32. Maja Kaszyca                       Polska /Poland
33. Daria Kleshchenko              Rosja /Russia
34. Laura Kovàcs                       Węgry /Hungary
35. Karolina Kuśmierz               Polska /Poland
36. Maria Moliszewska             Polska /Poland
37. Liliana Natońska                 Polska /Poland
38. Malwina Postaremczak    Polska /Poland

39. Ewa Kłak                             Polska /Poland 

40. Jaroslav Prilepok              Słowacja /Slovakia
41. Jan Kochmański               Polska /Poland
42. Jagoda Szal                       Polska /Poland
43. Cheng Shengye               Chiny/Polska /China/Poland
44. Huan Zhang                      Chiny/USA /China/USA
45. Julia Ziaja                           Polska /Poland

GRUPA II  /   2nd  CATEGORY

46. Igor Czapczyk                    Polska /Poland
47. Zuzanna Gawrońska         Polska /Poland
48. Aleksandra Kozłowska      Polska /Poland
49. Ji-Eun Lee                           Korea Południowa /Republic of Korea
50. Nika Mykhalcuk                 Ukraina /Ukraine
51. Marianna Sereda              Polska /Poland
52. Leonie Wiegel                    Niemcy /Germany

GRUPA I  /   1st  CATEGORY

53. Michał Basista                    Polska /Poland

54. Jakub Depczyński             Polska /Poland
55. Weronika Dubiel                Polska /Poland
56. Liliàna Faragò                    Węgry / Hungary
57. Yewon Hong                       Korea Południowa /Republic of Korea
58. Maksymilian Potępa          Polska /Poland
59. Pola Lipińska                       Polska /Poland
60. TerezaVerzun-Rolinger      Ukraina /Ukraine
61. Hanna Knebel                     Polska /Poland
62. Eryk Koszela                        Polska /Poland
63. Franiczek Jaworski              Polska /Poland
64. Zofia Kotwica                        Polska /Poland
65. Julia Meyerdin                     Niemcy /Germany
66. Milena Międlar                    Polska /Poland
67. Csaba Molnár                     Węgry / Hungary

68. Anita Rzucidło                            Polska /Poland
69. Szymon Ochwat                         Polska /Poland
70. Łukasz Kruk                                 Polska /Poland
71. Semen Priadikhin                       Rosja /Russia
72. Gabriela Raczyńska                   Polska /Poland
73. Dominika Rak                              Polska /Poland
74. Sebastian Regulski                    Polska /Poland
75. Arina Kinzikyeyeva                     Ukraina /Ukraine
76. Jakub Sypień                               Polska /Poland
77. Kinga Tawrell                               Polska /Poland
78. Anna Urzędowska                      Polska /Poland
79. BoglàrkaVigh                               Węgry / Hungary
80. Krzyszof Aleksander Wąsacz    Polska /Poland
81. Karol Wolski                                 Polska /Poland
82. Weronika Wróbel                         Polska /Poland

 


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website secured by Security Audit Systems, visit our cyber security website
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com